Tjedni jelovnik

 • Svaki tjedan objavljujemo jelovnik koji možete ovdje pogledati.

Savjeti za roditelje

Prilagodba na vrtić

Kako olakšati prilagodbu djeteta na vrtić •Neka boravak djeteta prvih tjedan ili dva bude kraći - do ručka.• Sve predmete za koje je dijete vezano donesite prve dane: bočicu, dudu, najdražu igračku ili sl.• Polagano prelazite na ritam obroka i dnevnog odmora koji će dijete imati nakon dolaska u vrtić.• Pred djetetom iznosite samo pozitivnu sliku o vrtiću: tamo ćeš se igrati sa svojim prijateljima, tetama, u vrtiću ima puno igračaka, malih stolova, stolica, naučit ćeš puno pjesama, priča i...• Prilikom dolaska u vrtić budite smireni i opušteni, jer dijete možda ne razumije ono što vi govorite, ali prepoznaje vašu uznemirenost i strepnju.• Budite iskreni s djetetom i nemojte obećavati da ćete odmah doći, nego poslije ručka, poslije odmora i sl. Što učiniti prije prvog odlaska u vrtić?• Nekoliko dana prije prvog odlaska u vrtić razgovarajte s djetetom o svim pozitivnim stvarima koje ga tamo čekaju, objasnite mu da će se tamo moći igrati, izrađivati nešto zanimljivo, upoznati prijatelje i družiti se s njima.• Pokažite djetetu vrtić, ako već ne možete iznutra, odvedite ga kako bi vidjelo dječje igralište.• Ako za to imate prilike, odvedite dijete na druženje s većom skupinom djece, bilo u nekim igraonicama ili na dječjim rođendanima.Kako vi kao roditelj možete olakšati proces prilagodbe?• Djeci je važna rutina i predvidljivost pa bi bilo poželjno da dogovorite u obitelji da Vaše dijete u vrtić svaki dan odvodi ista osoba i u isto doba dana. Također može biti korisno da i ujutro dok se spremate postoji neki slijed radnji, na primjer, prvo se odijevate, onda perete zube… To može pomoći djetetu i u prilagodbi na činjenicu da će u vrtiću imati rutinu - ručak, spavanje i grupna aktivnost će uvijek biti u isto vrijeme.• Zauzmite primjereni stav - došli ste privremeno kao oslonac, ne da bi ste se s njime igrali.• Potičite komunikaciju djeteta s tetama - ako od vas traži da ga odvedete na wc, potaknite ga da za to upita tetu.• Pokušajte se ne uplitati između njega i druge djece - tete će ga zaštititi bude li potrebno.• Sami povedite dijete u grupu, ostavite ga s odraslom osobom koju najbolje poznaje i recite mu da ćete biti tamo na istom mjestu kada dođe vrijeme za odlazak kući. Dijete se treba osjećati sasvim sigurno kada ga iz svojih ruku predajete odgajateljici.• Pokažite djetetu svoje povjerenje u odgajatelja: ``Teta Maja će se brinuti za tebe dok se ja ne vratim.``.• Jednom kada s djetetom krenete u skupinu, vrlo je bitna vaša iskrena komunikacija - djetetu iskreno recite hoćete li ostati u blizini ili kada morate otići. Namjeravate li ostati s djetetom cijelo jutro, svako jutro, dok ne dođe pravi trenutak da ga ostavite, recite mu to i budite dosljedni. Ako se u jednom trenutku odlučite iskrasti, zato što vam se čini da se dijete zadovoljno igra, dijete će kad-tad vidjeti da Vas nema, može se osjećati nesigurno te će se teško usredotočiti na grupne aktivnosti ako se stalno mora osvrtati da vidi jeste li Vi nestali. Stoga se s djetetom uvijek pozdravite prije odlaska.• Važno je da oproštaj od djeteta ne traje predugo te da se nakon pozdravljanja s djetetom više ne zadržavate u vrtiću nego odmah odete. To je bitno zbog toga što kada djeca vide da se roditelj zadržava u hodniku i promatra što se događa s njima, interpretiraju kao zabrinutost što u njima izaziva nesigurnost.• Kada se opraštate od djeteta prvo naglasite da ćete se vratiti po njega. Nakon toga probajte definirati nakon koliko vremena ćete se vratiti. S obzirom na to da djeca u toj dobi još uvijek nemaju pojam o vremenu kao odrasli, potrebno im je vremenski tijek prikazati kroz neke radnje. Možete reći djetetu: ``Ja sada idem na posao, ti ćeš se do tada igrati, zatim ćeš ručati, pa spavati i onda se opet igrati, a poslije toga ću doći po tebe``.Neka vam točnost bude prioritet barem prvih nekoliko tjedana. Dijete koje čeka nakon što svi ostali odu kućama moglo bi se osjećati napušteno.• Kada s odgajateljem procijenite da je dijete spremno prvi puta ostati u vrtiću bez vas, recite mu to. Neka ton vašeg glasa bude pohvalan i pun povjerenja. Podsjetite ga poimence na sve ljude koje sada poznaje i sve stvari koje voli raditi. Možete mu i objasniti kako su odrasli samo s ``novom`` djecom i da ono više nije ``novo``.Što djetetu trebate ponijeti u vrtić• U našem vrtiću, u jaslicama roditelji donose nekoliko pelena (otprilike za tjedan dana), vlažne maramice i kremu. Rezervnu odjeću, pidžamicu ako dijete spava u njoj, papučice, bočicu ili šalicu, dudu ako dijete treba i naravno neku dragu igračku (struka to zove prijelaznim objektom). Nije potrebno donositi posteljinu i slinčeke, jer sve to imamo u vrtiću.

Informativna knjižica za roditelje

Kako bismo roditelje naše novoprimljene djece što bolje pripremili na polazak u vrtić, napravili smo knjižicu s nekoliko savjeta i informacija o vrtiću.

Zdravstvena zaštita djece u vrtiću

Uši u kosi

Kako bismo pravilno postupali u slučajevima pojave ušiju u kosi, objavljujemo dopis Zavoda za javno zdravstvo na tu temu.

Kada dijete ne smije biti u vrtiću/jaslicama?

 • U vrtiću ne može boraviti ni dijete koje ima povišenu(visoku) temperaturu, proljev, povraćanje, uši u kosi, svrab, zarazne bolesti (vodene kozice, šarlah, gnojnu anginu,…)
 • Ako su navedena stanja (simptomi) zapažena tijekom dana, TREBA OBAVIJESTITI RODITELJE ,jer dijete sa navedenim simptomima ne smije biti u skupini i NEKA SE OBRATE LIJEČNIKU. Naglasiti da poslije izostanka zbog bolesti obvezno donesu ispričnicu.

Neka kućna pravila koja su nam osobito važna

 • Dijete dovodite u okviru desetsatnog programa i poštujte radno vrijeme Vrtića.
 • U prostoru vrtića budite što tiši.
 • Poštujte obveze prema Vrtiću i skupini (npr. kod donošenja rezervne odjeće za dijete, sredstva i pribor za osobnu njegu, pelene).
 • O igračkama i sitnim predmetima koje dijete donese od kuće odgajatelj NE brine.
 • Nakon što je dijete bilo bolesno, potrebno je donijeti liječničku ispričnicu – dijete bez liječničke ispričnice, odgajatelj ne smije primiti u skupinu.
 • Imajte povjerenja u odgajatelje jer želimo da se vaše dijete i Vi osjećate dobrodošlo, sigurno i sretno u našem vrtiću!
 • Sva ostala pravila ponašanja u vrtiću možete pročitati u Pravilniku o Kućnom redu u Dokumentima

Suradnja s roditeljima

Kutić za roditelje

 • Kutić za roditelje nalazi se u garderobi svake odgojne skupine u vrtiću. U kutiću možete pronaći razne obavijesti.

Individualne konzultacije

 • Konzultacije s članovima stručnog tima održavaju se prema dogovoru s roditeljima uz prethodnu najavu.

Roditeljski sastanci

 • Tijekom pedagoške godine svaka odgojna skupina planira 4 roditeljska sastanka. Prvi se odrađuje do sredine listopada, drugi početkom prosinca, treći u ožujku i četvrti u svibnju ili lipnju. Na prvom roditeljskom sastanku dobivaju se informacije o planu rada u pedagoškoj godini; 2. i 3. roditeljski sastanak organizira se kroz predavanja na stručne teme, a 4. je prezentacija rada s djecom tijekom godine. Roditeljske sastanke vode odgojitelji, a po potrebi voditelj i članovi stručnog tima. Obavijest o terminu održavanja roditeljskog sastanka možete pronaći u kutiću za roditelje.