Tjedni jelovnik - 17.06.- 21.06.2024.

ZAJUTRAK: čaj, mlijeko, mliječni namaz, kruh

DORUČAK: voće

RUČAK: goveđa juha, juneći gulaš, riži- biži, salata, kruh, voda

UŽINA: kolač, čaj

ZAJUTRAK: čaj, mlijeko, corn flakes

DORUČAK: voće

RUČAK : maneštra sa suhim mesom i ječmom, kruh, voda

UŽINA:  jogurt, keksi

ZAJUTRAK: čaj, mlijeko, marmelada, maslac, kruh

DORUČAK: voće

RUČAK: juha od povrća, juneća musaka, salata, kruh, voda

UŽINA: banana

ZAJUTRAK: čaj, bebi griz na mlijeku

DORUČAK: voće

RUČAK: goveđa juha, tjestenina sa tunom, salata, kruh, sok

UŽINA: banana

ZAJUTRAK: čaj, mlijeko, eurokrem, maslac, kruh

DORUČAK: voće

RUČAK: juha od povrća, pržena sardela, špinat sa krumpirom, kruh, voda

UŽINA: puding

Jelovnik podliježe promjenama!

Savjeti za roditelje

Kako olakšati prilagodbu djeteta na vrtić

 • Neka boravak djeteta prvih tjedan ili dva bude kraći - do ručka.
 • Sve predmete za koje je dijete vezano donesite prve dane: bočicu, dudu, najdražu igračku ili sl.
 • Polagano prelazite na ritam obroka i dnevnog odmora koji će dijete imati nakon dolaska u vrtić.
 • Pred djetetom iznosite samo pozitivnu sliku o vrtiću: tamo ćeš se igrati sa svojim prijateljima, tetama, u vrtiću ima puno igračaka, malih stolova, stolica, naučit ćeš puno pjesama, priča i...
 • Prilikom dolaska u vrtić budite smireni i opušteni, jer dijete možda ne razumije ono što vi govorite, ali prepoznaje vašu uznemirenost i strepnju.
 • Budite iskreni s djetetom i nemojte obećavati da ćete odmah doći, nego poslije ručka, poslije odmora i sl.

Što učiniti prije prvog odlaska u vrtić?

 • Nekoliko dana prije prvog odlaska u vrtić razgovarajte s djetetom o svim pozitivnim stvarima koje ga tamo čekaju, objasnite mu da će se tamo moći igrati, izrađivati nešto zanimljivo, upoznati prijatelje i družiti se s njima.
 • Pokažite djetetu vrtić, ako već ne možete iznutra, odvedite ga kako bi vidjelo dječje igralište.
 • Ako za to imate prilike, odvedite dijete na druženje s većom skupinom djece, bilo u nekim igraonicama ili na dječjim rođendanima.

Kako vi kao roditelj možete olakšati proces prilagodbe?

 • Djeci je važna rutina i predvidljivost pa bi bilo poželjno da dogovorite u obitelji da Vaše dijete u vrtić svaki dan odvodi ista osoba i u isto doba dana. Također može biti korisno da i ujutro dok se spremate postoji neki slijed radnji, na primjer, prvo se odijevate, onda perete zube… To može pomoći djetetu i u prilagodbi na činjenicu da će u vrtiću imati rutinu - ručak, spavanje i grupna aktivnost će uvijek biti u isto vrijeme.
 • Zauzmite primjereni stav - došli ste privremeno kao oslonac, ne da bi ste se s njime igrali.
 • Potičite komunikaciju djeteta s tetama - ako od vas traži da ga odvedete na wc, potaknite ga da za to upita tetu.
 • Pokušajte se ne uplitati između njega i druge djece - tete će ga zaštititi bude li potrebno.
 • Sami povedite dijete u grupu, ostavite ga s odraslom osobom koju najbolje poznaje i recite mu da ćete biti tamo na istom mjestu kada dođe vrijeme za odlazak kući. Dijete se treba osjećati sasvim sigurno kada ga iz svojih ruku predajete odgajateljici.
 • Pokažite djetetu svoje povjerenje u odgajatelja: ``Teta Maja će se brinuti za tebe dok se ja ne vratim.``.
 • Jednom kada s djetetom krenete u skupinu, vrlo je bitna vaša iskrena komunikacija - djetetu iskreno recite hoćete li ostati u blizini ili kada morate otići. Namjeravate li ostati s djetetom cijelo jutro, svako jutro, dok ne dođe pravi trenutak da ga ostavite, recite mu to i budite dosljedni. Ako se u jednom trenutku odlučite iskrasti, zato što vam se čini da se dijete zadovoljno igra, dijete će kad-tad vidjeti da Vas nema, može se osjećati nesigurno te će se teško usredotočiti na grupne aktivnosti ako se stalno mora osvrtati da vidi jeste li Vi nestali. Stoga se s djetetom uvijek pozdravite prije odlaska.
 • Važno je da oproštaj od djeteta ne traje predugo te da se nakon pozdravljanja s djetetom više ne zadržavate u vrtiću nego odmah odete. To je bitno zbog toga što kada djeca vide da se roditelj zadržava u hodniku i promatra što se događa s njima, interpretiraju kao zabrinutost što u njima izaziva nesigurnost.
 • Kada se opraštate od djeteta prvo naglasite da ćete se vratiti po njega. Nakon toga probajte definirati nakon koliko vremena ćete se vratiti. S obzirom na to da djeca u toj dobi još uvijek nemaju pojam o vremenu kao odrasli, potrebno im je vremenski tijek prikazati kroz neke radnje. Možete reći djetetu: ``Ja sada idem na posao, ti ćeš se do tada igrati, zatim ćeš ručati, pa spavati i onda se opet igrati, a poslije toga ću doći po tebe``.Neka vam točnost bude prioritet barem prvih nekoliko tjedana. Dijete koje čeka nakon što svi ostali odu kućama moglo bi se osjećati napušteno.
 • Kada s odgajateljem procijenite da je dijete spremno prvi puta ostati u vrtiću bez vas, recite mu to. Neka ton vašeg glasa bude pohvalan i pun povjerenja. Podsjetite ga poimence na sve ljude koje sada poznaje i sve stvari koje voli raditi. Možete mu i objasniti kako su odrasli samo s ``novom`` djecom i da ono više nije ``novo``.

Što djetetu trebate ponijeti u vrtić?

 • U našem vrtiću, u jaslicama roditelji donose nekoliko pelena (otprilike za tjedan dana), vlažne maramice i kremu. Rezervnu odjeću, pidžamu, papuče, dudu varalicu (ako dijete treba) i neku dragu igračku (struka to zove prijelaznim objektom). Nije potrebno donositi posteljinu i podbradnjake, jer sve to imamo u vrtiću.

Informativna knjižica za roditelje

Zdravstvena zaštita djece u vrtiću

Uši u kosi

Kako bismo pravilno postupali u slučajevima pojave ušiju u kosi, objavljujemo dopis Zavoda za javno zdravstvo na tu temu.

Kada dijete ne smije biti u vrtiću/jaslicama?

 • U vrtiću ne može boraviti ni dijete koje ima povišenu(visoku) temperaturu, proljev, povraćanje, uši u kosi, svrab, zarazne bolesti (vodene kozice, šarlah, gnojnu anginu,…)
 • Ako su navedena stanja (simptomi) zapažena tijekom dana, TREBA OBAVIJESTITI RODITELJE ,jer dijete sa navedenim simptomima ne smije biti u skupini i NEKA SE OBRATE LIJEČNIKU. Naglasiti da poslije izostanka zbog bolesti obvezno donesu ispričnicu.

Neka kućna pravila koja su nam osobito važna

 • Dijete dovodite u okviru desetsatnog programa i poštujte radno vrijeme Vrtića.
 • U prostoru vrtića budite što tiši.
 • Poštujte obveze prema Vrtiću i skupini (npr. kod donošenja rezervne odjeće za dijete, sredstva i pribor za osobnu njegu, pelene).
 • O igračkama i sitnim predmetima koje dijete donese od kuće odgajatelj NE brine.
 • Nakon što je dijete bilo bolesno, potrebno je donijeti liječničku ispričnicu – dijete bez liječničke ispričnice, odgajatelj ne smije primiti u skupinu.
 • Imajte povjerenja u odgajatelje jer želimo da se vaše dijete i Vi osjećate dobrodošlo, sigurno i sretno u našem vrtiću!
 • Sva ostala pravila ponašanja u vrtiću možete pročitati u Pravilniku o Kućnom redu u Dokumentima

Suradnja s roditeljima

Kutić za roditelje

 • Kutić za roditelje nalazi se u garderobi svake odgojne skupine u vrtiću. U kutiću možete pronaći razne obavijesti.

Individualne konzultacije

 • Konzultacije s članovima stručnog tima održavaju se prema dogovoru s roditeljima uz prethodnu najavu.

Roditeljski sastanci

 • Tijekom pedagoške godine svaka odgojna skupina planira 4 roditeljska sastanka. Prvi se odrađuje do sredine listopada, drugi početkom prosinca, treći u ožujku i četvrti u svibnju ili lipnju. Na prvom roditeljskom sastanku dobivaju se informacije o planu rada u pedagoškoj godini; 2. i 3. roditeljski sastanak organizira se kroz predavanja na stručne teme, a 4. je prezentacija rada s djecom tijekom godine. Roditeljske sastanke vode odgojitelji, a po potrebi voditelj i članovi stručnog tima. Obavijest o terminu održavanja roditeljskog sastanka možete pronaći u kutiću za roditelje.